fbpx

Rehabilitacja Poznań – seniorzy po zimie

Rehabilitacja osób Starszych w mieście Poznań

 

Problem braku mobilności u osób w wieku podeszłym i starczym dotyczy niestety coraz to większej grupy naszego społeczeństwa. W biegu codziennych spraw my sami często zapominamy by trochę poruszać się na świeżym powietrzu. Seniorzy nie zapominają. W wielu przypadkach po prostu ich małe możliwości ruchowe i choroby przewlekłe sprawiają że nawet wyjście na ławkę przed domem to potężna wyprawa. Podobna sytuacja dotknęła jednego z moich pacjentów a mianowicie Pana Bogdana.

bdr

Rehabilitacja Poznań. Trening Seniora.

 

W przypadkach tego typu niezbędne jest wprowadzenie do codziennych zajęć ćwiczeń fizycznych. Mają one na celu przygotować mięśnie na tyle by senior mógł sobie poradzić z trudami wyprawy. Ćwiczenia powinny zajmować 45-60 min przynajmniej dwa razy w tygodniu. Należy stosować nisko-intensywne ćwiczenia siłowe gdyż nie spowodują one zbytniego zmęczenia a poprawią utlenowanie tkanek i pobudza układ nerwowy do lepszego sterowania mięśniami. Jako dodatek należy stosować również ćwiczenia równowagi i prawidłowej postawy.

Czasem w programie takiego uruchamiania należy uwzględnić inne niż hipokinezja dolegliwości takie jak niewyrównane nadciśnienie tętnicze, obrzęki kończyn dolnych lub niegojące się rany podudzi. 

Wyżej wymienione schorzenia nie wykluczają oczywiście osoby starszej z aktywności poza domem (choć nie wszyscy o tym wiedzą). Należy jednak zadbać o odpowiednio dostosowane obuwie, zabezpieczyć rany oraz obrzęki. Po takich przygotowaniach można śmiało ćwiczyć na dworze.

Jak Pan Bogdan i inni Seniorzy korzystają z wiosny

 

Nam z Panem Bogdanem udało się przejść około 400 metrów i w przerwach (które robiliśmy co około 50 m) popracować nad siłą ramion za pomocą gum typu TheraBand (pacjent jest już wprawiony więc użyliśmy zielonej). Zwracaliśmy oczywiście uwagę na to by podczas marszu i ćwiczeń trzymać się prosto i równomiernie obciążać obie nogi (Pan Bogdan przechodził 3 lata temu endoprotezoplastykę lewego biodra).

Myślę że jak na inauguracyjny trening zdrowotny pod chmurką to dobry wynik.  Aura dopisała a z nią i humory 🙂

Jak widzicie nawet po długim zimowym zastoju przy odrobinie dobrych chęci oraz rzetelnej pracy można wyjść z domu i w pełni cieszyć się wiosną i świeżym powietrzem. Trzeba się tylko zaangażować.

Oczywiście opisana wyżej procedura treningu zdrowotnego musi być indywidualnie dopasowana do możliwości pacjenta.

Drodzy Terapeuci. Nie zapominajcie że ćwiczyć można także poza domem. Trening terapeutyczny w terenie daje dobre rezultaty zarówno wytrzymałościowe jak też siłowe i koordynacyjne!

Drodzy najbliżsi osób w podeszłym wieku! Zwróćcie uwagę czy wasi ukochani Seniorzy wystarczająco często wychodzą z domu. To ważne, gdyż przedłużająca się hipokineza (brak ruchu) prowadzi do szeregu chorób i może powodować zaostrzenie się tych, które już występują.

Oczywiście opisana wyżej procedura treningu zdrowotnego musi być indywidualnie dopasowana do możliwości pacjenta. Rehabilitacja osób starszych (medyczny trening zdrowotny) na terenie miasta Poznań i jego najbliższych okolic jest możliwa w ramach wizyt domowych.

Wystarczy zadzwonić pod numer 609-676-607 i umówić się na wizytę domową.

Rehabilitacja Poznań to hasło dzięki któremu możecie dodatkowo uzyskać dogodną cenę usług realizowanych przez fizjoterapia-rehabilitacja.pl