fbpx

Letnie gorące dni i rehabilitacja.

Moi drodzy pacjenci i ich rodziny!

Upały

 

Ze względu na temperatury powietrza przekraczające 30 stopni Celsjusza wizyty domowe zostają ograniczone do niezbędnego minimum. Musimy przeczekać ten szczególnie niekorzystny czas gdyż wysiłek jaki wkładacie w ćwiczenia rehabilitacyjne paradoksalnie mogą was osłabić i pogorszyć wasz stan zdrowia.

Należy pamiętać o kilku zasadach, których należy przestrzegać podczas upału:

– należy zadbać o nawodnienie ale napoje nawadniające (wodę średnio zmineralizowaną, napoje elektrolitowe) należy pić w momencie kiedy jeszcze nie odczuwamy pragnienia.

-nie należy wychodzić z domu w momencie największej operacji słonecznej (od 11.00-16.00) a jeżeli już musimy to należy maksymalnie skrócić pobyt na dworze i zadbać o to by być ubranym przewiezienie i koniecznie w jasne kolory. Dobrze jest również zabrać butelkę wody którą możemy wypić albo zmoczyć nasze ubranie by się schłodzić.

-jeżeli mamy do wyboru różne środki transportu to wybierajmy te klimatyzowane.

– by nie wywoływać podrażnienia i zapalenia gardła płyny które popijamy nie powinny być bardzo zimne lecz chłodne.

-gdy odczuwamy nadmierną senność, zmęczenie, kołatanie serca lub mamy przed oczami mroczki natychmiast prośmy o pomoc i coś chłodnego do picia.

– poruszajmy się w cieniu budynków by zmniejszyć nagrzewanie sie naszej skóry (metoda sprawdzona i stosowana w krajach śródziemnomorskich). Unikniemy również w ten sposób oparzeń słonecznych.

– planujmy wyjścia z domu na wczesne godziny poranne lub późnym wieczorem by nie narażać się na przegrzanie.

Mam nadzieję, że choć kolka z tych porad pomoże Państwu przetrwać te trudne dni 😀

Pozdrawiam

Mateusz Kruświcki

fizjoterapeuta