fbpx

Cena zgrabnych nóg. “Haluxy“.

Fizjoterapia-Rehabilitacja.pl

Rehabilitacja Poznań

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda najczęściej spotykane schorzenie ortopedyczne u kobiet w wieku 18-60 lat? Przykład macie na załączonym obrazku. To Hallux Valgus czyli paluch koślawy. Bohater tej przepieknej fotografii powstaje w wyniku sumowania się przeciążeń dynamicznych i statycznych w obrębie stawu środstopno-paliczkowego pierwszego. Dochodzi do niego w wyniku szeregu czynników ale najważniejsze to:

– niewłaściwe obuwie (zwężane czubki butów oraz najczęściej połączone z nimi, tak lubiane przez eleganckie kobiety, wysokie obcasy)

– podatność tkanek (genetycznie uwarunkowana większa zdolność do rozciągania się więzadeł)

– przewlekłe stanie, uprawianie aktywności fizycznej związanej z przeciążeniem tego stawu

– przebyte urazy stawu środstopno-paliczkowego pierwszego (np. w wyniku kopnięcia w twardy przedmiot) bądź choroby reumatoidalne

Tak naprawdę nie wiemy na pewno czy hallux będzie nas dotyczyć czy też nie. To trochę loteryjne, gdyż niektóre osoby nie zachowują się w sposób zmniejszający ryzyko powstawania tego zwyrodnienia oraz mają do niego predyspozycje, a nigdy się ono u nich nie rozwija, natomiast u niektórych pomimo działań profilaktycznych i braku predyspozycji nawet krótkie okresy noszenia złego obuwia i wykonywanie pracy stojącej spowoduje gwałtowny rozwój schorzenia.

Patomechanizm schorzenia polega na stopniowym rozciągnięciu więzadeł stabilizujących staw środstopno-paliczkowy od strony przyśrodkowej. Następnie oś paliczków (bliższego i dalszego) zostaje zakrzywiona w kierunku reszty palców. W krytycznych sytuacjach paluch podwijany jest pod pozostałe palce.

Co więc począć gdy ból w okolicy nasady palucha zaczyna dawać nam się we znaki a oś palca zaczyna niebezpiecznie zakrzywiać się zewnętrznie? Po pierwsze nie szkodzić jak mówi podstawowa zasada medycyny! Należy zrewidować sytuację i określić czy możemy zmniejszyć siły działające na nasz paluch (poprawić jakość obuwia, zmienić choć nieznacznie charakter wykonywanej pracy). Następną czynnością jest wdrożenie w trakcie pobytu w domu i w trakcie odpoczynku korekcji stawu za pomocą odpowiednio dobranego aparatu korygującego. Samo stosowanie aparatu nie będzie miało sensu jeżeli nie wesprzemy swojego palucha odpowiednimi ćwiczeniami. Aby się ich nauczyć i określić jak i ile należy ich stosować, trzeba spotkać się z Fizjoterapeutą. Ćwiczenia stosowane w profilaktyce hallux’ów to głowie ćwiczenia krótkich mięśni stopy. Są one pomocne nawet w bardzo zaawansowanym stadium choroby, gdyż przygotowują tkanki stopy do zabiegu korekcji chirurgicznej. Ponadto przedzabiegowo przygotowują one całą kończynę do zmiany warunków mechaniki po zabiegu. Po wykonaniu korekcji chirurgicznej ćwiczenia przyspieszają proces gojenia i powrót do normalnego chodzenia.

Warto także wraz z Fizjoterapeutą przeanalizować całość sposobu chodzenia gdyż możliwe żę to właśnie z niewłaściwego sposobu używania stopy winiknął problem. Rozluźnienie nadmiernie ponapinanych mięśni i poprawa kontroli ruchu kończyny w momentach gdzie jest ona zbyt słaba, dają w wielu przypadkach bardzo dobre efekty.

Zachęcam Państwa do zainteresowania się tym tematem i zadbania o własne stopy. Tym bardziej, że piękna letnia pogoda skłania nas do wyjścia na plażę czy spacer.

 

Mateusz Kruświcki

fizjoterapeuta